Jaka pogoda na wakacje?

Udane wakacje w dużej mierze zależą od pogody. Ta zaś w naszym kraju nawet latem potrafi być dosyć kapryśna. W związku z tym jeszcze na długo przed wyjazdem wielu z nas uważnie sprawdza, jak wygląda długoterminowa prognoza pogody na wakacje. Część z nas co roku zastanawia się, czy lepiej wybrać się na urlop w lipcu czy w sierpniu. Jaka będzie pogoda na wakacje w tym roku? Czy lepiej zarezerwować sobie urlop w pierwszym czy drugim wakacyjnym miesiącu? Według prognoz IMGW zbliżające się całe lato ma być ciepłe i nie powinniśmy obawiać się nadmiernych opadów deszczu.

IMGW: Długoterminowa prognoza pogody na wakacje

Reklama

10 czerwca IMGW opublikował na swojej stronie internetowej "Eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na lipiec 2024 r. – październik 2024 r.". Prognoza ta opracowana została 7 czerwca i przedstawiona została dla poszczególnych miesięcy za pomocą infografik oraz danych w tabelach.

Reklama

IMGW w swojej prognozie podkreśliło, że "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego".

Jaka pogoda w lipcu i sierpniu? Prognoza długoterminowa IMGW

Według prognoz IMGW w całym kraju w lipcu możemy spodziewać się średniej miesięcznej temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Czekać mają więc nas ciepłe dni. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda w sierpniu ma być – zgodnie z prognozami IMGW – zbliżona do tej lipcowej. W związku z tym na terenie całej Polski przewiduje się, że średnia miesięczna temperatura będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie też jak w lipcu spodziewać możemy się, że miesięczna suma opadów atmosferycznych zawierać się będzie w zakresie normy wieloletniej.

Temperatura w lipcu i sierpniu podobnie przedstawia się na długoterminowej prognozie numerycznej, którą 10 czerwca opublikował IMGW na swoim koncie na platformie X.

Urlop we wrześniu i w październiku. Jakiej pogody można się spodziewać?

Wiele osób decyduje się na urlop w kraju dopiero we wrześniu, a nawet w październiku, a więc po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Wspomniana długoterminowa prognoza pogody przygotowana przez IMGW obejmuje również te miesiące.

Zgodnie z prognozami IMGW pogoda we wrześniu może kształtować się odrobinę inaczej niż w lipcu i sierpniu. Na północnym-wschodzie kraju spodziewać należy się średniej miesięcznej temperatury powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W pozostałej części kraju średnia miesięczna temperatura powietrza ma kształtować się – podobnie jak w lipcu i sierpniu – powyżej normy wieloletniej. Podobnie jak w poprzednich miesiącach sytuacja ma wyglądać pod względem miesięcznej sumy opadów atmosferycznych, które w całej Polsce mają mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Najbardziej zaskakująco przedstawia się w prognozie IMGW pogoda w październiku. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna wówczas zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Temperatura nie powinna więc odbiegać od tej, do której jesteśmy zazwyczaj przyzwyczajeni w tym miesiącu. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych ma kształtować się powyżej normy wieloletniej. Oznacza to, że powinniśmy przygotować się na bardziej deszczowy październik niż zazwyczaj.