Tej nocy swoje maksimum będzie miał związany ze słynną kometą Halleya rój Orionidów, określany jako "najpiękniejszy deszcz meteorów w roku". Na niebie w tym samym czasie będzie można obserwować także inne zjawiska: złożony ze Starlinków kosmiczny pociąg oraz kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS.

Reklama

Orionidy znane ze swojej jasności i prędkości

W ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć 20 meteorów, czyli tak zwanych spadających gwiazd. To zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu przez atmosferę ziemską. Większość z nich spala się w atmosferze, jedynie większe docierają powierzchni naszej planety i znajdujemy je jako meteoryty. Orionidy są znane ze swojej jasności i prędkości. Odłamki kosmicznych skał przecinają ziemską atmosferę z prędkością aż 66 kilometrów na sekundę, pozostawiając za sobą świetliste smugi utrzymujące się na niebie nawet przez kilka minut.

Orionidy, których szczyt przypada na połowę października każdego roku, są uważane za jeden z najpiękniejszych widowisk na niebie w roku. Otoczone są także przez jedne z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie, co stanowi spektakularne tło dla tych efektownych meteorów.

Reklama

Maksimum roju Orionidów. Gdzie wypatrywać spadających gwiazd?

Warto mieć na uwadze, że ze względu na niedawną październikową superpełnię i niezwykle jasny Księżyc, obserwacja meteorów może być w tym roku nieco utrudniona. By cieszyć się zjawiskiem, potrzebna jest więc dobra pogoda - oraz miejsce z dala od miasta, by uniknąć dodatkowego zanieczyszczenia światłem. Przyda się też lornetka lub inny sprzęt ułatwiający obserwację zjawiska.

Orionidy można zobaczyć zarówno na półkuli północnej, jak i południowej, w godzinach po północy. "Znajdź miejsce z dala od miasta i świateł ulicznych. Przygotuj się ze śpiworem, kocem lub leżakiem. Połóż się płasko na plecach, ze stopami skierowanymi na południowy wschód, jeśli jesteś na półkuli północnej, lub na północny wschód, jeśli jesteś na półkuli południowej, i spójrz w górę, chłonąc jak najwięcej nieba. W niecałe 30 minut w ciemności Twoje oczy przystosują się i zaczniesz widzieć meteoryty. Uzbrój się w cierpliwość – pokaz potrwa do białego rana, więc masz mnóstwo czasu, żeby rzucić okiem" - radzi NASA

Skąd pochodzą meteoryty?

Meteory pochodzą z cząstek pozostałych po kometach i kawałków uszkodzonych asteroid. Kiedy komety krążą wokół Słońca, emitowany przez nie pył stopniowo rozprzestrzenia się, tworząc wokół ich orbit pyłową smugę. Każdego roku Ziemia przechodzi przez te ślady gruzu, co pozwala kawałkom zderzać się z naszą atmosferą, gdzie rozpadają się, tworząc ogniste i kolorowe smugi na niebie.

Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną