Zwykle 1 listopada to dzień, kiedy przy grobach spędzamy czas w deszczu i wietrze. Jednak tegoroczna prognoza pogodowa zaskakuje. Według serwisu twojapogoda.pl, zamiast tradycyjnej jesiennej szarugi, możemy spodziewać się słonecznego dnia.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Na Wszystkich Świętych, jak zapowiadają synoptycy, w większości miejsc możemy liczyć na trochę słońca. Choć w niektórych zakątkach kraju będzie pochmurnie przez cały dzień, to raczej nie popada. W tym roku, zarówno w dniu Wszystkich Świętych, jak i kilka dni wcześniej, nie powinniśmy się martwić o deszcz.

Jaka pogoda w najbliższych dniach?

Sytuacja pogodowa w kraju w najbliższych dniach utrzyma się bez większych zmian. Niskie temperatury, zwłaszcza nocą i nad ranem, szczególnie dotkną południowo-wschodnie regiony, gdzie prognozowane są przymrozki. W ciągu dnia termometry pokażą od 10 stopni na wschodzie do 15 stopni Celsjusza na zachodzie. Opady nie są przewidywane.

Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych 2024?

Reklama

Należy jednak pamiętać, że prognozy pogody na dłuższy okres są obarczone znacznym stopniem niepewności i rzeczywiste warunki atmosferyczne mogą odbiegać od przewidywanych. Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugerują, że w dniach 1 i 2 listopada mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Jednak, według prognoz, tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych będzie charakteryzował się bardziej stabilną pogodą niż zwykle.

Prognoza IMGW i anomalie

Analizując prognozy IMGW, warto zwrócić uwagę nie tylko na wartości bezwzględne temperatury, ale również na tzw. anomalie termiczne, czyli odchylenia od średniej wieloletniej. Modele Instytutu wskazują, że w trzecim tygodniu października możemy spodziewać się znacznych odchyleń od normy, sięgających nawet 3,1 stopnia Celsjusza. Jednak, w ostatnim tygodniu miesiąca sytuacja powinna się unormować, a temperatury powinny być bliższe średnim wartościom.

Zgodna z normą wieloletnią ma być również temperatura w pierwszych dwóch tygodniach listopada, z wyjątkiem regionu pomorskiego, gdzie prognozuje się utrzymanie dodatnich anomalii termicznych. W drugiej połowie listopada modele wskazują na ponowne wystąpienie znaczących odchyleń od średniej temperatury, sięgających nawet 2,3 stopnia Celsjusza.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium