Jaka będzie pogoda w pierwszym tygodniu wakacji?

Ostatni tydzień czerwca będzie dużo cieplejszy niż zwykle. Temperatury będą wyższe od tych, do których przywykliśmy, a opadów będzie wyjątkowo mało - wynika z długoterminowej prognozy, którą prezentuje Centrum Modelowania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Model anomalii średnich temperatur i opadów w Polsce przygotowali meteorolodzy z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody.

Temperatura najbardziej przekroczy dotychczasową normę klimatyczną na południowym zachodzie kraju – prawie o 2 stopnie Celsjusza. W pozostałych częściach kraju będą to wartości o około 1-1,5 stopnia wyższe niż zwykle w tym okresie. Najmniej temperatura wzrośnie na Pomorzu - o 0,5 stopnia.

Reklama

W całym kraju będzie wyjątkowo sucho. Na Dolnym Śląsku suma opadów osiągnie zaledwie 25 proc. normy. We wszystkich regionach będzie padać znacznie mniej niż w ostatnich latach (względem lat 1991-2020).

Reklama

Pogoda w pierwszej połowie lipca

Na początku lipca ma się ocieplić jeszcze bardziej. W pierwszym tygodniu lipca w wielu częściach kraju temperatura ma osiągnąć wartości ponad 2 stopni Celsjusza powyżej normy. Szczególnie odczują to mieszkańcy wschodniej części Polski - m.in. Podlasia i Podkarpacia. Opadów nadal będzie bardzo mało, ale nieznacznie więcej niż tydzień wcześniej.

Drugi tydzień lipca zapowiada się bardzo podobnie, zarówno pod względem temperatury, jak i opadów deszczu. W południowych regionach zrobi się jeszcze cieplej niż na początku lipca.

Co nas czeka w pogodzie w drugiej połowie lipca?

Pogoda w drugiej połowie lipca również będzie odbiegać od normy, ale nie będzie się mocno różnić od pierwszych tygodni tego miesiąca. Najmniejszego ocieplenia można spodziewać się nad morzem - tam temperatura nie powinna być dużo wyższa niż zwykle, wzrośnie od 0,5 do 0,8 stopnia Celsjusza. Duże ocieplenie w trzecim tygodniu lipca czeka wschodnią, centralną i południową Polskę. W ostatnim tygodniu lipca upalnie może się zrobić na Podkarpaciu, tam będzie też padać najmniej. W pozostałych częściach kraju prognozowany jest wzrost temperatury o około 1,5 stopnia i opady poniżej normy. Szczegółową prognozę dla regionów IMGW prezentuje na mapach na platformie X.