Pogoda w tym tygodniu wciąż pozostaje dość gwałtowna, chociaż przypomina raczej pierwszą połowę marca niż luty. Po wietrznym weekendzie z intensywnymi opadami deszczu na horyzoncie widać powracające opady śniegu. Jak podaje IMGW, przy dodatnich temperaturach pokrywa śnieżna utrzyma się tylko miejscowo, ale na drogach może pojawić się oblodzenie.

Reklama

Luty z anomaliami? IMGW potwierdza zestawiając dane

Jak podało IMGW drugi tydzień lutego wyróżnia się nie tylko nietypową – jak na tą porę roku – pogodą. Centrum Modelowania Meteo zestawiło aktualne dane ze statystykami z lat 1991-2020. Efekt? Aktualny tydzień jest rekordowym przynajmniej w kilku kategoriach danych pogodowych. "Przed nami ekstremalnie ciepły tydzień. W naszej wizualizacji zabrakło skali dla południowo wschodniej części kraju" – piszą eksperci IMGW prezentując anomalię średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020 i anomalię średniej sumy opadów.

Reklama

Zestawienie opracowano na podstawie modelu długoterminowego ECMWF EPS. Które dane okazały się najbardziej niepokojące? Statystyki z modelu wskazują, że opady przewidywane w tym tygodniu zawierają się w przedziale 223-649 proc. normy, którą wyznaczono na podstawie pomiarów z lat 1991-2020. Kolejna anomalia? Normy opadów od 6. do 10. tygodnia tego roku "zawierają się w przedziale 84-649 proc. normy wieloletniej (1991-2020)". Zauważono również anomalię dotyczącą średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020.

Czym jest anomalia sumy opadów i średniej temperatury powietrza?

IMGW wyjaśnia, że anomalie są określane na podstawie tzw. norm klimatycznych, które przedstawiają "uśrednione warunki klimatyczne" w okresie trzydziestoletnim 1991-2020. Anomalią jest więc odchylenie od średniej temperatury powietrza w analizowanym okresie od średniej tygodniowej temperatury z trzydziestoletniego okresu referencyjnego. Podobnie wygląda kwestia anomalii średniej sumy opadów atmosferycznych. W tym wypadku również porównuje się aktualne dane ze statystykami z ostatnich, trzech dekad. Przy tworzeniu prognoz długoterminowych, tygodniowych wykorzystywany jest model ECMWF EPS 46 (oparty na prognozach Europejskiego CentrumPrognoz Średnioterminowych), dostarczający codziennie prognozę opadów i temperatury na kolejne 46 dni.