Niedawno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową średniej temperatury i opadów atmosferycznych na styczeń i luty. Wynika z niej, że średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce będzie wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020.
Długoterminowa prognoza pogody na styczeń i luty. Czy czeka nas atak zimy?
Jak przewidują meteorolodzy z IMGW, w styczniu 2025 r. miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować w normie wieloletniej. Jedynie na północy kraju możliwe są opady powyżej normy. Oznacza to, że dominować będzie deszczowa aura. Mimo to zima nie przyniesie dużych mrozów ani śniegu.
Podobnej pogody według prognoz IMGW można spodziewać się także w lutym. W trakcie drugiego miesiąca nowego roku zarówno suma opadów atmosferycznych, jak i średnia temperatura powietrza najprawdopodobniej zawierać się będzie powyżej normy wieloletniej. To złe informacje dla tych, którzy wyczekują ferii zimowych w Polsce.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?
W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy z wielolecia. Obecnie odniesieniem jest okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortowane są od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
W przypadku klasy "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej kilkudziesięciu obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli w prognozie używane jest sformułowanie "poniżej normy", miesiąc będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.