Pogoda na luty. Czegoś takiego nie było od 1991 roku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przygotował eksperymentalną prognozę pogody na luty 2025. Średnia miesięczna temperatura i suma opadów będą powyżej normy z lat 1991-2020.

"W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - podaje IMGW w prognozie długoterminowej na luty 2025 roku.

Reklama
Prognoza dłutermintowa w lutym 2025 r. Oto średnia temperatura i suma opadów atmosferycznych / IMGW

Wiele wskazuje na to, że tegoroczny luty może okazać się najcieplejszym w historii pomiarów temperatury. W 2024 roku średnia temperatura powietrza wyniosła 13,54 stopnia Celsjusza, czyli 0,81 st. C powyżej średniej z lat 1991-2020.

Ferie zimowe w lutym ciepłe i deszczowe. Prognozy są jasne

Luty ma być nie tylko ciepły, ale także mokry. Synoptycy przewidują, że na obszarze całego kraju suma opadów atmosferycznych będzie powyżej normy wieloletniej. To oznacza więcej deszczowych dni, co z pewnością zmartwi osoby, które w lutym udadzą się na ferie zimowe.

Przypominamy jednak, że prognoza długoterminowa jest orientacyjna i obarczona dużym ryzykiem błędu. W kolejnych aktualizacjach mogą w niej zajść zmiany. W związku z tym powinna być traktowana jedynie jako zarys tego, co może zdarzyć się w pogodzie w przyszłości.

"Powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie". Co to znaczy?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy z wielolecia. Obecnie odniesieniem jest okres 1991-2020.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortowane są od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

W przypadku klasy "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej kilkudziesięciu obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli w prognozie używane jest sformułowanie "poniżej normy", miesiąc będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.