Reklama

Skutki maksimum słonecznego. Wraz ze wzrostem liczby rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy,Ziemia może być narażona na różne zjawiska, które mogą wpłynąć na naszą technologię i infrastrukturę. Burze słonecznemogą powodować zakłócenia w działaniu satelitów,GPS-ów, a nawet sieci energetycznych. NASA przewiduje, że najbliższy rok przyniesie wzmożoną liczbę takich zjawisk.

NASA ostrzega przed wzmożoną aktywnością Słońca. Co to oznacza dla Ziemi?

Aktywność słoneczna nie tylko stwarza ryzyka technologiczne, ale również niesie ze sobą spektakularne widoki. Silne burze geomagnetyczne wywołane rozbłyskami mogą sprawić, że zorze polarne będą widoczne znacznie dalej na południe niż zazwyczaj, nawet w regionach silnie zaludnionych. W maju 2024 roku wyjątkowo intensywna burza geomagnetyczna sprowadziła zorze aż do Arkansas w Stanach Zjednoczonych.

Jednak piękno tych naturalnych pokazów świetlnych ma swoją cenę. Rozbłyski mogą powodować opóźnienia lotów, zakłócenia w działaniu GPS-ów, a nawet zepchnąć satelity z ich orbit. W przeszłości podobne burze prowadziły do poważnych problemów z dostawami energii. Przykładowo, w 1989 roku burza geomagnetyczna pozbawiła prądu całą prowincję Quebec w Kanadzie.

Nowoczesne technologie kontra wyzwania kosmiczne

Choć technologie są dzisiaj bardziej zaawansowane, a prognozowanie burz słonecznych dokładniejsze, nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. W maju 2024 roku burza słoneczna zakłóciła działanie precyzyjnych systemów GPS używanych przez amerykańskich rolników, powodując straty sięgające 500 milionów dolarów.

Naukowcy są jednak przekonani, że faza maksimum aktywności słonecznej dopiero się rozpoczęła i jeszcze przez kilka miesięcy możemy spodziewać się licznych burz słonecznych. Dodatkowo, przewiduje się, że liczba plam słonecznych, wskaźnik wzmożonej aktywności Słońca, stopniowo zacznie maleć, co zakończy obecny cykl słoneczny.

Słońce w fazie maksimum – co to oznacza?

Słońce przechodzi przez 11-letni cykl, podczas którego jego aktywność wzrasta i opada. W maksimum cyklu, na powierzchni gwiazdy pojawia się więcej plam słonecznych, co zwiększa ryzyko wystąpienia burz geomagnetycznych na Ziemi. Zjawiska te mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla naszej planety, od zorzy polarnej po zakłócenia w systemach telekomunikacyjnych.

Eksperci NASA przewidują, że szczyt aktywności Słońca w obecnym cyklu może przypaść na najbliższe miesiące,ale pełny obraz tego okresu będzie można uzyskać dopiero po jego zakończeniu.

Źródło: Business Insider, MEDIA

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie