Obecne upały są spowodowane adwekcją gorącego powietrza zwrotnikowego, które trafia do nas z południa Europy. Pod wpływem promieniowania słonecznego nagrzewa się także podłoże i powietrze. Na południowe regiony Polski nasunie się również ciepły front atmosferyczny z gorącym i wilgotnym powietrzem zwrotnikowym, które jest dość niestabilne.

Reklama

Pogoda na dziś - pogodnie z lokalnymi burzami

Dzisiejszy dzień zapowiada się w miarę spokojnie. Środa będzie pogodna, z większymi zachmurzeniami na południu kraju. Tam też mogą lokalnie wystąpić opady deszczu. W górach należy spodziewać się burz. Maksymalna temperatura wyniesie około 30 stopni. Tyle pokażą termometry w centrum kraju, w województwie lubuskim oraz na Śląsku. Na Kaszubach i Suwalszczyźnie będzie nieco chłodniej bo 26-27 stopni. Nad morzem należy spodziewać się około 21 stopni.

IMGW wydał na dziś ostrzeżenie II stopnia o upałach dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Pojawiły się też ostrzeżenia I stopnia o burzach. Dotyczą one części powiatów w województwie dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu i porywy wiatru. Lokalnie może też wystąpić grad. Ze środy na czwartek nastąpi pierwsza tropikalna noc. Temperatura nad ranem wyniesie 20-22 stopnie i będzie to najchłodniejszy moment doby.

Pogoda na czwartek - upalnie i burzowo

Termometry w czwartek pokażą około 32 stopni na Przedgórzu Sudeckim. W środkowej części kraju temperatura wyniesie 30 stopni. Chłodniej ma być nad morzem bo około 22 stopni. IMGW prognozuje ostrzeżenie II stopnia o upałach, które będzie dotyczyć praktycznie całej Polski. Jedynie na południu i części województwa zachodniopomorskiego będzie obowiązywać alert I stopnia.

Reklama

Dzień będzie mocno burzowy, zwłaszcza na południu i zachodzie. IMGW prognozuje ostrzeżenie II stopnia o burzach dla województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Alert I stopnia jest z kolei prognozowany dla województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu oraz deszcze z sumą opadów do około 40 mm. Wiatr w porywach może osiągnąć nawet 85 km/h. Nawałnice i gwałtowne burze poprzedzają napływ masy powietrza polarnego, który od piątku zacznie docierać do Polski. W nocy temperatura osiągnie 20 stopni w środkowych i zachodnich regionach kraju.

Pogoda w piątek bez zmian

Pogoda w piątek nie będzie znacznie różnić się od tej z poprzednich dni. Temperatury w całym kraju wyniosą od 27 do 31 stopni Celsjusza. Tylko nad morzem miejscami może być chłodniej, do 24 stopni. Należy spodziewać się zachmurzenia w prawie całym kraju. IMGW prognozuje alert II stopnia o upałach dla praktycznie całej Polski za wyjątkiem południowych regionów.

W województwie śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim mogą wystąpić gwałtowne burze. IMGW prognozuje alert II stopnia dla tych terenów. Ostrzeżenie I stopnia może obowiązywać w pozostałych regionach kraju. W czasie burz wiatr osiągnie w porywach do 65 km/h. Noc z piątku na sobotę będzie kolejną z serii tropikalnych. Najcieplej będzie w południowo-zachodniej części Polski. Tam termometry mogą pokazać nawet 22 stopnie Celsjusza.