Jak się zachować podczas burzy na otwartej przestrzeni?

Kluczowy zestaw zasad można znaleźć m.in. na stronach służb ratunkowych. W przypadku znalezienia się podczas burzy na otwartej przestrzeni pierwsza zasada dotyczy szybkiego znalezienia schronienia. Służby porządkowe przestrzegają przed – zazwyczaj instynktownym – chronieniem się przed ulewą pod gałęziami drzew. Jeżeli znalezienie schronienia, np. naturalnego wgłębienia w terenie, nie jest możliwe, zalecane jest przyjęcie pozycji kucznej (stopy złączone, kolana objęte rękami i przyciśnięte do ciała).

Zalecane jest też odrzucenie na bok metalowych przedmiotów. Podczas uprawiania sportu na otwartej przestrzeni należy odłożyć sprzęt – rower, kijek do golfa i podobne akcesoria. Przebywający w pobliżu zbiorników wodnych powinni jak najszybciej wyjść z wody i oddalić się w bezpieczne miejsce.

Reklama
Reklama

Gdzie najłatwiej o porażenie piorunem?

Niebezpieczną będzie każda sytuacja w której człowiek jest najwyższym, odizolowanym punktem na otwartej przestrzeni. Służby ratunkowe podkreślają, że szczególnie niebezpieczne w trakcie burz jest przebywanie:

  • na boisku sportowym,
  • na polu golfowym,
  • na polu namiotowym,
  • w wodzie, na łódce,
  • w pobliżu drzew,
  • na terenach górskich.

Na porażenie piorunem podczas burzy są narażeni często wędkarze, sportowcy, a także osoby będące w trakcie wykonywania prac rolnych. Porażenia może doznać zarówno pojedyncza osoba, jak i grupa. Jeżeli burza zastanie na otwartej przestrzeni grupę osób, zalecane jest szybkie rozproszenie się.

Burza w górach – jak się zachować?

Turyści w górach są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa związane z wystąpieniem gwałtownych zjawisk meteorologicznych. Im wyższe partie górskie, tym wyższe ryzyko porażenia piorunem. Kluczowym utrudnieniem bywa zazwyczaj brak możliwości znalezienia schronienia. Jak przypomina TOPR obowiązkową zasadą bezpieczeństwa w górach pozostaje konieczność śledzenia prognoz pogody.

Przy zauważeniu pierwszych oznak nadchodzącej burzy należy natychmiast zrezygnować z dalszego przemieszczania się po górach. Grupa osób powinna się rozproszyć. Jak podaje portaltatrzanski.pl zalecane jest szybkie zejście na niższy teren przynajmniej o 100 metrów. Jeżeli to możliwe, należy wybrać zejście drogą zawietrzną do burzy. W przypadku braku schronienia zalecane jest przyjęcie postawy kucznej np. na plecaku, który zapewni dodatkową izolację od podłoża. Unikać należy przebywania w pobliżu drzew, łańcuchów i podobnych zabezpieczeń metalowych.

Przypadki porażenia piorunem w górach

Jak podaje PAP, w tym roku do porażenia piorunem w górach doszło już na początku czerwca na jednej z przełęczy Gór Izerskich. Grupa 24 osób, w tym głównie dzieci, przebywała na wycieczce. W wyniku porażenia piorunem rannych zostało siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych. Grupa została bezpiecznie ewakuowana przez GOPR. Jedna z najbardziej tragicznych w skutkach, górskich burz w Polsce miała miejsce 22 sierpnia 2019 roku w Tatrach. Podczas burzy przechodzącej nad Tatrami Zachodnimi, w wyniku porażenia piorunem zginęło łącznie 5 osób, a rannych zostało 157 turystów wspinających się na Giewont.