Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki ze Słońca zderzają się z ziemską atmosferą. Choć kojarzona głównie z obszarami polarnymi, silna aktywność słoneczna sprawia, że zorza jest widoczna także na niższych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce.

Reklama

M.in. w maju br. mieliśmy do czynienia z wyjątkowo silnym rozbłyskiem słonecznym, który spowodował pojawienie się zorzy polarnej nad Polską. To niezwykle rzadkie zjawisko, przyciągnęło uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów.

Zorza polarna w Polsce już we wtorek?

Jeśli przegapiłeś wcześniej szansę na zobaczenie zorzy polarnej w Polsce, nie martw się. Wygląda na to, że już wkrótce nadarzy się kolejna okazja.

Według Karola Wójcickiego, znanego popularyzatora astronomii, intensywna aktywność słoneczna w ostatnich dniach zwiększa szanse na pojawienie się zorzy nad Polską już we wtorek (4 czerwca). Choć prawdopodobnie nie będzie ona tak spektakularna jak ta z 10 maja, to wciąż możemy spodziewać się widocznych filarów światła nad północnym horyzontem.

Prognozy przewidują burzę magnetyczną klasy G3, a warunki pogodowe w Polsce zapowiadają się sprzyjająco do obserwacji. Warto więc śledzić informacje na bieżąco i przygotować się na kolejną magiczną noc pod rozświetlonym niebem.

Zorza polarna nad Polską / Facebook

Gdzie szukać informacji o zorzy polarnej?

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o ewentualnym pojawieniu się zorzy polarnej w Polsce, warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe poświęcone astronomii - na przykład na Facebooku profil: Z głową w gwiazdach. Istnieją również specjalne aplikacje mobilne, które powiadamiają o zwiększonej aktywności słonecznej i potencjalnej możliwości zobaczenia zorzy.