W ciągu najbliższych dni mróz i śnieg z pewnością nie odpuszczą. Miłośnicy zimowej aury mogą być zadowoleni i lepiej, żeby nacieszyli się nią przez najbliższe dwa tygodnie. W drugiej połowie miesiąca szykują się spore zmiany, które wpłyną na pogodę w święta. Synoptycy przewidują, że może dojść do uaktywnienia się Atlantyku, czego skutkiem będzie diametralna zmiana warunków atmosferycznych.

Reklama

Pogoda na Wigilię. Będzie mokro i dość ciepło

Obecna prognoza pogody na święta wskazuje, że czeka nas ocieplenie. Temperatura maksymalna może wynieść nawet 5 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na wschodzie oraz północnym wschodzie, z kolei najcieplej na wybrzeżu i zachodzie. Zimowa aura zostanie przerwana opadami deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Czeka nas zatem dość nieprzyjemna mokra plucha. Prawdziwa biała zima utrzyma się raczej tylko w górach.

Reklama

Prognoza pogody na święta niezbyt optymistyczna

Reklama

IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego podzielił się na swoim profilu w serwisie X/Twitter długoterminową prognozą.

Dzisiejsza predykacja modelu długoterminowego od ECMWF schładza kolejny tydzień grudnia (50 tydzień roku). Wg prognozy nie będzie on jednak tak zimny jak 49 tydzień. Druga połowa grudnia ze średnią temperaturą powietrza w normie i lokalnie powyżej. - Taki komunikat można znaleźć na ich profilu.

W komentarzach poniżej dotyczących tego, czy jest szansa na białe święta IMGW-PIB dodał: Mniejsza niż większa, ale tego będziemy pewni dopiero na około 10 dni przed Świętami.

Jakie są szanse, że te prognozy na święta się sprawdzą?

W ostatnich latach pogoda na Boże Narodzenie była dość podobna, a opady śniegu występowały rzadko. Prognozy opracowane przez IMGW-PIB wskazują, że w przedostatnim tygodniu grudnia suma opadów w prawie całym kraju będzie mieścić się w normie. Nie wiadomo jednak, czy będą to opady deszczu, czy śniegu.

Na pocieszenie warto dodać, że są to początkowe symulacje, które mogą ulec zmianom. Choć wszystko wskazuje na przebudzenie się Atlantyku, agresywne masy arktycznego powietrza mogą nie dać tak łatwo za wygraną. Ponad 90 proc. prawdopodobieństwo będzie dopiero na dwa dni przed świętami, dlatego warto na bieżąco sprawdzać prognozy pogody.