Ostrzeżenia zostały wydane dla województw: opolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i dolnośląskiego.

"Rozwój pierwszych burz nastąpi w godzinach okołopołudniowych na północnym wschodzie oraz wschodzie kraju. Początkowo będą to nieliczne lub rozproszone burze, z opadami do 15 mm i porywami wiatru do około 60 km/h, miejscami także z opadami drobnego gradu" – informuje profil "Burza-Alert-IMGW".

Sieć Obserwatorów Burz ostrzega, że w przypadku rozwoju burz superkomórkowych możliwe będą także zjawiska downburst, czyli silnego prądu zstępującego w chmurze burzowej, który po dotarciu do powierzchni ziemi rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody. "Nie wykluczamy także trąby powietrznej" – ostrzega Sieć Obserwatorów Burz.

Reklama

Prognoza pogody na 6 maja

Po południu na wschodzie, a wieczorem także na południu i południowym wschodzie moją miejscami pojawić sie burze. W czasie burz prognozowana suma opadów wyniesie do 20 mm, możliwy także grad.

Temperatura maksymalna to od 16 st.C na północy do 24 st.C na południu, tylko nad morzem około 12 st.C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w czasie burz w porywach do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Bieszczadach porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h.

Prognoza pogody na 7 maja

We wtorek na północy, zachodzie i w centrum zapowiadane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie możliwe są słabe opady deszczu, jedynie na krańcach południowych, a zwłaszcza w rejonach górskich, opady będą nieco silniejsze - do 15 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st.C, 10 st.C nad samym morzem, około 14 st.C, 16 st.C na przeważającym obszarze kraju do 20 st. C miejscami na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny, północny i północno-wschodni. Porywy wiatru nad morzem mogą dojść do 60 km/h.