Pogoda na ferie zimowe 2024. Czy od 15 stycznia można liczyć na zimę?

Pierwszy termin ferii zimowych rozpoczyna się już 15 stycznia. W tym czasie odpoczywać będą uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jak prezentują się prognozy na ten czas?

Prognozy pokrywy śnieżnej na Portalu Zimowym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wskazuje, że 15 stycznia śnieg pokryje niemal całą powierzchnię kraju. Gdzie można spodziewać się go najwięcej?

Reklama

Śnieg od 15 stycznia. Gdzie najwięcej?

Najwięcej śniegu spadnie na północnym i południowym wschodzie. W poniedziałek 15 stycznia przewidywana jest 29-centymetrowa pokrywa śnieżna w Suwałkach, 28-centymetrowa w Białymstoku czy 21-centymetrowa w Krakowie. Utrzymać się ma ona co najmniej do środy, co więcej w Suwałkach i Białymstoku śniegu przybędzie, a pokrywa śnieżna wyniesie nawet 33 do 35 centymetrów. W czwartek zacznie się nieco zmniejszać, jednak śnieg wciąż będzie obecny w niemal całym kraju.

Najmniej popada na południowym zachodzie. We Wrocławiu od poniedziałku 15 stycznia do czwartku 18 stycznia pokrywa śnieżna będzie wynosiła tylko od 2 do 3 centymetrów.

Reklama

Czy w ferie 2024 będzie mróz?

Według prognoz IMGW-PIB 15 stycznia będzie dość mroźny – odczuwalne temperatury będą ujemne na terenie całego kraju. Rano tego dnia najzimniej ma być w Rzeszowie-9 stopni Celsjusza, w Suwałkach i Katowicach – -8 stopni Celsjusza, a także w Kielcach, gdzie rano temperatura odczuwalna ma wynieść -7 stopni Celsjusza. Najcieplej na północnym zachodzie i w centrum – -4 stopnie Celsjusza w Toruniu, Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie, i Gorzowie.

Temperatura jednak będzie rosnąć, według prognoz Portalu Zimowego już w środę 17 stycznia we Wrocławiu i w Zielonej Górze temperatura maksymalna może wynieść aż 8 stopni Celsjusza. Następnego dnia w tych miastach wzrośnie nawet do 12 stopni. Tego dnia na terenie całego kraju prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i deszczu.