Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa poinformowało, że w związku z wysoką temperaturą i brakiem opadów deszczu obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, co powoduje duże ryzyko pożarowe terenów zielonych.

Reklama

Przed pożarami ostrzega też IMGW. "Susza meteorologiczna, deficyt opadów oraz duże usłonecznienie i czynnik wiatru od początku maja potęgują zagrożenie pożarami w zachodniej i centralnej Polsce. Najbliższe dni wciąż bez opadów i ciepłe" informuje instytut.

Zagrożenie pożarowe lasów jest dziś wysokie

Według IMGW maj 2024 jak do tej pory jest miesiącem z suszą meteorologiczną, a w wielu miejscach w kraju (szczególnie na zachodzie) nie padało od początku miesiąca. "Zagrożenie pożarowe lasów jest dziś wysokie, bardzo wysokie i ekstremalne. Jutro (15 maja) prawie w całym kraju będzie ekstremalne" - czytamy we wpisie IMGW w mediach społecznościowych.

Reklama

Wierzchnia warstwa gleby jest już mocno przesuszona wilgotność spada do nawet 10-15 proc.

Apel o oszczędzanie wody

IMGW apeluje o oszczędzanie wody. "Po mokrej zimie i mokrym początku wiosny warunki wilgotnościowe gleby oraz sytuacja hydrologiczna na rzekach były dobre. Aktualnie, w związku z deficytem opadów, sytuacja ulega pogorszeniu. Miejmy to na uwadze i oszczędzajmy wodę" - czytamy we wpisie instytutu.

Zła informacja też jest taka, że z dnia na dzień rośnie liczba stacji hydrologicznych, na których przepływ wody jest niższy od średniego niskiego przepływu z ostatnich lat.