Porównując dane z ostatnich 30 lat, można zauważyć, że temperatury w pierwszy dzień zimy są coraz wyższe. Najcieplejszy początek zimy astrologicznej miał miejsce w 2019 roku, kiedy to w niektórych regionach kraju temperatura sięgnęła nawet 15 stopni Celsjusza. Z kolei najzimniejszy był rok 2009, kiedy na Suwalszczyźnie odnotowano minus 14 stopni Celsjusza.
Przyczyny ocieplenia klimatu
Ocieplenie klimatu jest złożonym zjawiskiem, na które wpływa wiele czynników, w tym działalność człowieka. Emisja gazów cieplarnianych powoduje zatrzymywanie ciepła w atmosferze, co prowadzi do wzrostu średniej temperatury na Ziemi.
Konsekwencje ocieplenia klimatu
Ocieplenie klimatu niesie ze sobą wiele konsekwencji, takich jak:
- Zmiany w rozkładzie opadów
- Częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe
- Podnoszenie się poziomu mórz
- Utrata bioróżnorodności
Olga Skórko, dziennikarka, redaktorka, wydawczyni Dziennik.pl. Studiowała edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z marką INFOR związana od 2019 r. Pracę rozpoczynała w serwisie Dziennik zajmując się głównie poszukiwaniem i opisywaniem wiadomości z kraju i świata. Wcześniej współpracowała m.in. z Radiem ZET. Aktualnie wydawca serwisu Dziennik.pl.