Organizacja Estofex, zajmująca się prognozowaniem burz, wydała dla niektórych regionów najwyższy stopień zagrożenia.

Ekstremalne burze, gradobicia i tornada. W Europie Zachodniej szykuje się niespokojny weekend

Reklama

Najwyższy stopień zagrożenia w Europie. Najgorsza sytuacja spodziewana jest na obszarze od wschodniej Francji, przez północno-zachodnią Szwajcarię, po południowe Niemcy i północne Włochy. Synoptycy ostrzegają przed huraganowym wiatrem, trąbami powietrznymi, gigantycznymi ulewami prowadzącymi do powodzi błyskawicznych oraz gradem o znacznych rozmiarach.

Francja w czerwonej strefie. Francuscy meteorolodzy wydali czerwone i pomarańczowe alerty dla niemal całego kraju. Najbardziej niebezpieczne warunki spodziewane są na granicy z Niemcami, gdzie możliwy jest grad o średnicy do 7 cm, ulewne deszcze, huraganowy wiatr osiągający w porywach 130 km/h oraz intensywna aktywność elektryczna.

Reklama

Polska odetchnie, ale tylko na chwilę

W Polsce sobota będzie spokojniejsza, ale burze pojawią się na południu i zachodzie kraju. W Karpatach i na Pomorzu Zachodnim mogą być one silniejsze, z wiatrem do 90 km/h, gradem i ulewnym deszczem.

Nawałnice wrócą w niedzielę. Niestety, prognozy na niedzielę nie są optymistyczne. Z zachodu nadciągnie bardzo aktywny front atmosferyczny, który przyniesie gwałtowne burze o charakterze nawałnic.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie