W kilku miejscach w kraju pojawiły się leje kondensacyjne. Jeden z nich udało się zarejestrować na filmie użytkownikowi Sieci Obserwatorów Burz. "Kilka chwil temu, bardzo dobrze wykształcony lej kondensacyjny pojawił się również w Warszawie" - poinformowała Sieci Obserwatorów Burz w mediach społecznościowych ok. godz. 15.30.

Reklama

Lej nie tylko nad Warszawą

Zdjęcie leja spod Łukowej koło Biłgoraja (woj. lubelskie) opublikowali autorzy profilu Polscy Łowcy Burz. Kolejny zaobserwowano także w Wólce Leśnej (woj. mazowieckie). Autorzy profilu Sieć Obserwatorów Burz zamieścili także zdjęcie leja kondensacyjnego w Siedlcach (woj. mazowieckie).

Lej kondensacyjny sięgający powierzchni ziemi to tornado lub trąba powietrzna. Zjawiska uwiecznione w mediach społecznościowych nie zetknęły się jednak z ziemią.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało w niedzielę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla prawie całego kraju z wyjątkiem części Pomorza i Wielkopolski. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w pasie od Warmii po Opolszczyznę. Na terenach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy grad.

"Godzinowe sumy opadów dochodzą do 25-30 mm, a punktowo 40-50 mm. Na Mazowszu i Podlasiu mogą tworzyć się leje kondensacyjne. W ciągu 2-3 godz. intensywność burz będzie wzrastać" - informuje IMGW.

Alert RCB obowiązuje w siedmiu województwach. Późnym popołudniem został poszerzony o kolejne rejony: część województwa warmińsko-mazurskiego (powiaty: ełcki, gołdapski i olecki) oraz podlaskiego (powiaty: grajewski i suwalski).