Jak informuje IMGW od godzin porannych burze miejscami występują na południowym zachodzie. W ostatnim czasie pojawiły się w rejonie Wrocławia, teraz strefa słabo zorganizowanych burz przemieściła się na północ (rejon miejscowości Prusice, Trzebnica).

Reklama

Burze i grad. Silne opady deszczu

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami nie będą obowiązywać wyłącznie w województwie podlaskim i miejscami w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz lubelskim.

W serwisie X Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu, od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Opady deszczu to dobra informacja dla Polski. Zagrożenie pożarowe w kraju jest ekstremalnie wysokie. Od początku maja w wielu miejscach nie notowaliśmy opadów. Przy dużym usłonecznieniu i dość silnym wietrze ściółka leśna jest bardzo przeschnięta. Jak informują Lasy Państwowe"Duży udział drzew iglastych wynikający z warunków glebowych powoduje, że polskie lasy należą do najbardziej palnych w Europie. Za zdecydowaną większość pożarów winę ponosi człowiek."

W zależności od regionu, ostrzeżenie zacznie obowiązywać w niedzielę od godz. 10, 13 lub 15, a wszędzie potrwa do godz. 23.

Prognoza pogody na niedzielę 19 maja

Synoptycy przewidują dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz i burze, lokalnie może padać intensywnie. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem do 24° na południu, zachodzie i w centrum Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, w czasie burz w porywach do 70km/h