Styczniowe zawieruchy w pogodzie

W ciągu ostatnich dni na przeważającym obszarze kraju dominowała wietrzna i deszczowa pogoda. Nie zabrakło miejscowych opadów śniegu i oblodzeń. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB podało ciekawe dane za 24 stycznia. Otóż tego dnia Polska znalazła się w rankingu najwietrzniejszych stacji synoptycznych na świecie. Pierwsze miejsce zajęła stacja meteo ze Śnieżki, gdzie odnotowano porywy wiatru o prędkości 202 km/h. Drugie i trzecie miejsce przypadły miejscowościom Cairnwell (183 km/h) i Aonach Mor (169 km/h), czyli szczytów górskich ze Szkocji, która od kilku dni również boryka się z wyjątkowo intensywnymi wichurami.

Jak pokazują prognozy na najbliższe dni – siła wiatru jeszcze nie odpuści. IMGW aktualizuje ostrzeżenia przed silnymi, miejscowymi porywami wiatru i roztopami.

Reklama

Najnowsze prognozy: Wietrznie, ale z dodatnimi temperaturami?

Reklama

Wietrzno-deszczowej pogodzie towarzyszą nietypowe – jak na II połowę stycznia - temperatury. I w tym wypadku synoptycy mówią o "anomaliach" podkreślając, że obecnie mamy do czynienia bardziej z wczesno-wiosenną niż typowo zimową aurą. Miejscowe opady śniegu szybko topnieją – pokrywa śnieżna utrzyma się za to na terenach górskich. Ciekawe dane dotyczące nietypowych – jak na polski styczeń – temperatur podała IMGW za środę 24 stycznia. Tego dnia w Polsce odnotowano prawie 13°C w Legnicy i powyżej 12°C w części województwa dolnośląskiego. Tego samego dnia w Lesku zanotowano zaledwie 2,2°C.

W przyszłym tygodniu wiosenna niespodzianka

Środa była najcieplejszym dotychczas dniem stycznia (ale rekord może zostać jeszcze pobity). Jak podaje portal twojapogoda.pl – według dalszych prognoz możliwe, że przyszły tydzień również przyniesie raczej wiosenną niż typowo zimową aurę. Przewiduje się, że na przełomie stycznia i lutego średnie temperatury powietrza mogą przekroczyć wieloletnie normy nawet o 6°C. Nad Polskę ma dotrzeć kolejna fala ciepłego, południowego powietrza. Będzie wciąż wietrznie, pojawią się dalsze opady, a jednocześnie dużo rozpogodzeń z dodatnimi temperaturami. Według wstępnych prognoz w przyszłym tygodniu najcieplej może być na zachodzie i południu kraju – tu z szansą na temp. nawet do 15°C.