Zima coraz bliżej Europy?

Prognozy pogody na najbliższy weekend są nieubłagane. Zima stopniowo, ale konsekwentnie wchodzi do krajów europejskich – na początek z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i stopniowym ochłodzeniem. Polska aura może na ten moment liczyć na zjawiska pogodowe raczej typowe dla II połowy listopada. Ciekawe anomalie klimatyczne dzieją się jednak na północy i na południu Europy.

IMGW: Skrajne różnice temperatur w Szwecji i Hiszpanii

Reklama

Jak podaje IMGW w ciągu ostatnich godzin w Europie zanotowano potężną różnicę temperatur pomiędzy Skandynawią a Półwyspem Iberyjskim. 16 listopada w szwedzkim Gielas odnotowano – nietypowe nawet dla listopadowego okresu – temperatury ujemne na poziomie -29,3°C. W tym samym czasie mieszkańcy hiszpańskiej Walencji mogli cieszyć się temperaturą na poziomie 27,8°C. O ile nie dziwi poziom temperatury ujemnej na północy Szwecji, o tyle hiszpański upał w listopadzie jest zdecydowanie anomalią.

Reklama

Hiszpańskie rekordy temperatur

O nietypowo wysokich temperaturach w listopadzie pisze m.in. Independent nazywając anomalię wprost "manifestacją kryzysu klimatycznego": "Hiszpania odnotowała rekordowe temperatury 30°C, podczas gdy część Szwecji mierzy się z ujemnymi temp. na poziomie do -32,5°C. To pokazuje bezprecedensową różnicę prawie 65 stopni pomiędzy południem a północą Europy (…). Standardowe temperatury dla Hiszpanii w tym czasie oscylują wokół 15-20°C."

Jak podaje Independent, w listopadzie tego roku rekordowo wysokie wyniki temperatur zanotowano w następujących, hiszpańskich miejscowościach:

  • 32,2°C – Rincon de la Victoria
  • 30,9°C – Velez-Malaga
  • 33,2°C – Coin

Listopad jest dla Hiszpanów już kolejnym miesiącem z rekordowo wysokimi temperaturami. W październiku 2023 hiszpańscy meteorolodzy odnotowali najwyższe temperatury dla tego miesiąca w historii prowadzenia danych meteo.

Meteorolodzy przestrzegają: Anomalie będą się powtarzać

Ogromna różnica temperatur doczekała się licznych komentarzy. Ruben Del Campo, przedstawiciel hiszpańskiego serwisu meteorologicznego Aemet wyjaśnia: "Dla większej części Półwyspu Iberyjskiego temperatury w dn. 1 października przekroczyły średni poziom temp. (dla tego okresu) o ok. 7-14 stopni." Zdaniem Del Campo takie zjawisko jest wyraźnym potwierdzeniem postępowania procesu "zmian klimatycznych".

"Naprawdę niesamowite" – pisze o pogodowej anomalii temperatur na Twitterze/X Nahel Belgherze, naukowiec z Europejskiego Ośrodka Promieniowania Synchrotronowego. I dodaje: "od północnej Szwecji do południowej Hiszpanii, 65°C różnicy pomiędzy najwyższą i najniższą temperaturą w Europie."