Wcześniej Dariusz Joński trzy raz zwracał uwagę Waldemarowi Budzie i pouczał na podstawie art. 155 ustawy o sejmowej komisji śledczej. Po trzecim upomnieniu od Jońskiego - Buda odpowiedział: "Ja jestem prawnikiem, a ty nieukiem basenowym". Buda odwołał się od decyzji Jońskiego, ale komisja odrzuciła jego wniosek.

Reklama

Następnie poseł PiS powiedział, że pozostanie na sali i będzie się przysłuchiwał obradom. Po tym incydencIe komisja kontynuowała przez chwilę obrady.

Ostatecznie jednak przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych będzie kontynuowane w środę 24 maja o godz. 13.

Reklama

Komisja ds. wyborów kopertowych

Przypomnijmy, wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.