Walijewski zauważył, że według prognozy czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, gdzie temperatura przekroczy normę i pojawią się upały.

"Upały nawet do 36 stopni Celsjusza"

W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości – podkreślił rzecznik IMGW.

Reklama
Reklama

Dodał, że te fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia- wyjaśnił.

Noce tropikalne

Klimatolodzy zwracają uwagę, że będą się też pojawiały noce tropikalne, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się - stwierdził Walijewski.

"Najcieplejszy rok w historii"

Dodał, że wraz ze wzrostem temperatury pojawią się burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne. Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych - podsumował Walijewski.