"UWAGA! Podniesiono stopień zagrożenia do najwyższego - EXT, ekstremalnego zagrożenia burzowego. Zjawiska pogodowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, nieść poważne i duże szkody materialne, szkody w drzewostanie czy przerwy w dostawach prądu! To jest szczególnie niebezpieczna sytuacja" - alarmuje Sieć Obserwatorów Burz.

Reklama

Głównymi zagrożeniami mają być dziś opady gradu o średnicy nawet 8-10 cm, silne porywy wiatru o prędkości miejscami powyżej 110 km/h, nawalne opady deszczu prowadzące do powodzi błyskawicznej. "Bardzo prawdopodobne jest również wystąpienie jednej lub kilku trąb powietrznych, niewykluczone, że jednej silnej" czytamy na profilu Sieci Obserwatorów Burz .

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską

Podczas burz szalejących w prawie całej Polsce zalana została ul. Przyczółkowa w Warszawie - informuje TVN24. Woda wdarła się do autobusu miejskiego, a pasażerowie siedzieli w środku z uniesionymi nogami.

W Kozienicach (woj. mazowieckie) wiał bardzo porywisty wiatr. Towarzyszyły mu silne opady. Silna burza przeszła także nad Józefowem (woj. mazowieckie). "Padał rzęsisty deszcz, wiało, burzy towarzyszył grad. Kierowcy musieli się zatrzymać z powodu opadów" przekazał Artur Węgrzynowicz, reporter TVN24.

Z kolei w Piasecznie (woj. mazowieckie) po deszczu pojawiły się spore kałuże na parkingu przed centrum handlowym. Klienci docierają do swoich samochodów po paletach, rozłożonych przez pracowników.